Homatic byder velkommen til 59-årige Claus Rode som salgsdirektør. Med en lang og imponerende karriere inden for forretningsudvikling og vækststrategi er Claus Rode klar til at spille en central rolle i Homatics ambitiøse vækstplan:
“Homatic har de seneste to år modtaget Børsens Gazellepris, og med en ambitiøs vækstplan for de kommende år, ser jeg frem til at bidrage til denne udvikling. Jeg glæder mig til at samarbejde med både eksisterende og nye kunder for at skabe værdi og sikre, at vi fortsætter med at levere innovative løsninger,” siger Claus Rode.
Han kommer til Homatic fra SEGES Innovation, hvor han de seneste år har været direktør for forretningsudvikling. Her har han blandt andet været leder af store kontraktforhandlinger og haft en central rolle i at skabe vækst gennem partnerskaber.
Før sin tid hos SEGES Innovation har Claus Rode haft en lang karriere hos LINAK A/S, hvor han blandt andet var med til at lede virksomhedens indtræden på det amerikanske marked. Claus har en stærk baggrund i kundeindsigter og markedsudvidelse og har arbejdet tæt sammen med både kunder og R&D for at udvikle innovative løsninger, der understøtter forretningsvækst.
Styrker salget af ingeniørydelser
Hos Homatic bliver Claus Rodes primære opgave at udvide Homatics konsulentforretning og drive salget af tekniske konsulentydelser til virksomheder, der efterspørger specialistkompetencer.
Claus Rode får også overordnet ansvar for salgs- og budgetstyring samt sourcing og marketing, og han vil arbejde tæt sammen med direktionen for at sikre, at virksomhedens kommercielle indsatser bliver prioriteret og udviklet i tråd med den overordnede strategi.
Med Claus Rode ombord ser Homatic frem til at accelerere væksten og udvide sin position som en førende leverandør af ingeniørydelser.



